Realizowane programy
W roku szkolnym 2024/2025 realizujemy program wychowania przedszkolnego "Samodzielne, wszechstronne, szczęśliwe" wydawnictwa Nowa Era autorstwa M. Chludzińskiej, A. Kacprzak - Kołakowskiej, A. Kucharczyk, D. Kucharskiej, A. Pawłowskiej - Niedbała, M. Pietrzak, A. Smoderek.
Ponadto realizujemy ogólnopolskie programy edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym:
"20 MINUT DLA MATEMATYKI"
Celem głównym projektu jest wprowadzanie skutecznych zmian w edukacji matematycznej, zgodnej z potrzebami rozwojowymi dzieci w przedszkolu i w szkole [klasy I-III] poprzez świadome włączanie się do projektu #20minutdlamatematyki nauczycieli (placówek) i rodziców.
Projekt realizowany jest od 1 września 2024r. do 31 sierpnia 2025r.
"Z KULTURĄ MI DO TWARZY"
CELE PROJEKTU:
Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);
Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej; Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.
Ukierunkowanie ucznia ku wartościom.
Cele szczegółowe:
- promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno
- rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką
- współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym
- wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm - kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych
- kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku
- zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie
- współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.
"MAGICZNA MOC BAJEK"
„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami za siedmioma lasami...” - zapewne wszyscy pamiętamy te słowa, napawające radością i ciekawością, za nimi, bowiem zawsze kryła się fascynująca opowieść. Niezmiennie wiadomo, iż bajki były od zawsze sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych. Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać i
nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Odpowiednio dobrana literatura dziecięca wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy.„Czym chleb dla ciała tym, baśo dla duszy” - tymi słowami można podsumowad rolę baśni w wychowaniu dziecka.
Cele ogólne:
Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci wobec osób z niepełnosprawnością.
Termin realizacji projektu: 01.10.2024 - 31.05.2025
"SPRINTEM DO MARATONU"
XI edycja Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków
START 5 maja | META 6 czerwca 2025 r.
#JubileuszSprintemDoMaratonu„Sprintem do Maratonu” = ruch, aktywność i dobra zabawa.
Jest to akcja promująca zdrowy i aktywny tryb życia wśród najmłodszych, ale również kształtująca przyszłe pokolenia, budując społeczeństwo otwarte na ruch i aktywność na co dzień.
"SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE"
Program „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” został opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
Szczegółowe cele programu:
- zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
- kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
- propagowanie zdrowego stylu życia,
- zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.
"CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"
Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej
Założenia programu:
- Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
- Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.
- Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.
- Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.